CONTEST RESULTS

NOTE FOR THE NATIONAL ROCKETRY CONTEST IN 2018:

Since the contest is now for individuals only (no team or section competition), we will determine how to best display WSR member standings in the NRC Qualifiers on this page.

You can check the current national scoreboard or enter your individual qualifier results at any time (you must log in with your NAR username and password to enter results).

2017 Results

Right Stuff Regional (June 3-4, Rip Rap Road Field)

Meet Champions

Place Contestant NAR Number Section Total Points
A Division
1 Gallagher, Eoin 100180 703 1692
2 Burghardt, Colin 102154 703 1284
3 Beaver, Emmett 102136 703 1086
4 Hembree, Ryan 103426 703 936
B Division
1 Gallagher, Padraig 100179 703 2400
2 Beaver, Clay 98343 703 720
3 Feitl Jared 100632 IND 474
4 Feitl, Colin 100732 IND 444
C Division
1 Berry, Jay 82524 703 1644
2 Berry, Lee 81123 703 1059
3 Rohde, Michael 89414 703 771
4 Beaver, Gary 96397 703 693
5 Bray, Justin 102401 703 636
6 Stauffer, Ronald 83869 703 600
7 McBride, Mark 101655 IND 354
8 Galagher, Jeff 100172 IND 129
9 Burghardt, Rob 103024 IND 72
10 Guzek, Brian 86418 IND 63
11 Hembree, Roger 102520 IND 24
T Division
1 Dark Side 500 703 2040
2 Pastors Kids 608 703 1248
3 Walking Dead 2 IND 480
Sections
1 WSR 703 16809
2 IND 0 2040

Open Spot Landing

Place Contestant Number Section Flight 1 Flight 2 Total Points
A Division
1 Gallagher, Eoin 100180 703 17.0 1700 120
2 Beaver, Emmett 102136 703 27.0 2700 72
3 Hembree, Ryan 103426 703 28.0 2800 48
Burghardt, Colin 102154 703 51.0 5100 12
B Division
1 Gallagher, Padraig 100179 703 19.0 1900 120
2 Beaver, Clay 98343 703 41.0 4100 72
Feitl Jared 100632 IND 51.0 5100 12
Feitl, Colin 100732 IND 51.0 5100 12
C Division
1 Bray, Justin 102401 703 6.0 600 120
2 Berry, Lee 81123 703 18.0 1800 72
3 Rohde, Michael 89414 703 23.0 2300 48
4 Hembree, Roger 102520 IND 33.0 3300 24
5 Berry, Jay 82524 703 40.0 4000 12
6 McBride, Mark 101655 IND 44.0 4400 12
7 Galagher, Jeff 100172 IND 49.0 4900 12
7 Guzek, Brian 86418 IND 49.0 4900 12
Beaver, Gary 96397 703 51.0 5100 12
Burghardt, Rob 103024 IND 51.0 5100 12
Stauffer, Ronald 83869 703 51.0 5100 12
T Division
1 Dark Side 500 703 18.0 1800 120
1 Walking Dead 2 IND 18.0 1800 120
Pastors Kids 608 703 DQ 0 0

B Egg Lofting Duration

Place Contestant Number Section Flight 1 Flight 2 Total Points
A Division
1 Gallagher, Eoin 100180 703 DQ 28 28 510
2 Hembree, Ryan 103426 703 21 DQ 21 306
3 Beaver, Emmett 102136 703 7 7 204
3 Burghardt, Colin 102154 703 7 7 204
B Division
1 Gallagher, Padraig 100179 703 DQ 24 24 510
2 Beaver, Clay 98343 703 9 15 15 306
3 Feitl, Colin 100732 IND 9 7 9 204
4 Feitl Jared 100632 IND 7 7 102
C Division
1 Berry, Lee 81123 703 53 32 53 510
2 Rohde, Michael 89414 703 9 37 37 306
3 Berry, Jay 82524 703 32 32 32 204
4 Bray, Justin 102401 703 24 DQ 24 102
5 Stauffer, Ronald 83869 703 8 20 20 51
6 Guzek, Brian 86418 IND 15 15 51
7 Beaver, Gary 96397 703 10 11 11 51
T Division
1 Dark Side 500 703 45 45 510
2 Pastors Kids 608 703 7 19 19 306
Walking Dead 2 IND DQ 0 0

B Boost Glider Duration

Place Contestant Number Section Flight 1 Flight 2 Total Points
A Division
1 Beaver, Emmett 102136 703 40 52 92 570
2 Gallagher, Eoin 100180 703 4 81 85 342
2 Hembree, Ryan 103426 703 85 85 342
3 Burghardt, Colin 102154 703 25 32 57 228
B Division
1 Gallagher, Padraig 100179 703 57 62 119 570
2 Beaver, Clay 98343 703 27 29 56 342
3 Feitl, Colin 100732 IND 35 8 43 228
C Division
1 Beaver, Gary 96397 703 82 62 144 570
2 McBride, Mark 101655 IND 69 35 104 342
3 Berry, Jay 82524 703 79 DQ 79 228
4 Bray, Justin 102401 703 22 32 54 114
5 Galagher, Jeff 100172 IND 41 41 57
6 Stauffer, Ronald 83869 703 9 28 37 57
7 Rohde, Michael 89414 703 26 RB 26 57
8 Berry, Lee 81123 703 RB RB 12 57
T Division
1 Dark Side 500 703 18 35 53 570
2 Pastors Kids 608 703 DQ 23 23 342
Walking Dead 2 IND SEP 0 0

Sport Scale

Place Contestant Number Section Prototype Static Flight 1 Flight 2 Total Points
A Division
2 Gallagher, Eoin 100180 703 36.0 100.0 13600 360
3 Burghardt, Colin 102154 703 32.0 100.0 13200 240
3 Hembree, Ryan 103426 703 32.0 100.0 13200 240
B Division
1 Gallagher, Padraig 100179 703 40.0 100.0 14000 600
C Division
1 Berry, Jay 82524 703 40.0 100.0 14000 600
2 Stauffer, Ronald 83869 703 36.0 100.0 13600 360
3 Bray, Justin 102401 703 32.0 100.0 13200 240
4 Rohde, Michael 89414 703 28.0 100.0 12800 120
5 Berry, Lee 81123 703 24.0 100.0 12400 60
T Division
1 Pastors Kids 608 703 40.0 100.0 14000 600
2 Walking Dead 2 IND 36.0 100.0 13600 360
3 Dark Side 500 703 28.0 100.0 12800 240

A Helicopter Duration

Place Contestant Number Section Flight 1 Flight 2 Total Points
A Division
1 Burghardt, Colin 102154 703 74 74 600
2 Gallagher, Eoin 100180 703 32 DQ 32 360
3 Beaver, Emmett 102136 703 29 29 240
B Division
1 Gallagher, Padraig 100179 703 25 18 43 600
2 Feitl Jared 100632 IND DQ 19 19 360
Beaver, Clay 98343 703 UNS 0 0
C Division
1 Berry, Jay 82524 703 61 55 116 600
2 Berry, Lee 81123 703 46 35 81 360
3 Rohde, Michael 89414 703 37 23 60 240
4 Stauffer, Ronald 83869 703 DQ 44 44 120
5 Bray, Justin 102401 703 42 DQ 42 60
6 Beaver, Gary 96397 703 32 32 60
6 Galagher, Jeff 100172 IND 32 32 60
Burghardt, Rob 103024 IND 0 0 60
T Division
1 Dark Side 500 703 DQ 42 42 600
Pastors Kids 608 703 DQ DQ 0 0

eRoc Regional 17 (June 10-11, Rip Rap Road Field)

Meet Champions

Place Contestant NAR Number Section Total Points
A Division
1 Gallagher, Eoin 100180 703 2400
2 Burghardt, Colin 102154 703 1278
3 Arbogast, Micah PEND-1 703 594
4 Hembree, Ryan 103426 703 489
5 Di Flora, Katherine 101566 703 486
B Division
1 Gallagher, Padraig 100179 703 1716
2 Jobe, Aaron 99530 703 1518
3 Beaver, Clay 98343 703 978
4 Feitl, Jared 100632 703 810
C Division
1 Berry, Jay 82524 703 1329
2 Berry, Lee 81123 703 1308
3 Bray, Justin 102401 703 1131
4 Beaver, Gary 96397 703 537
5 Mauk, Tim 99483 564 525
6 Gallagher, Jeff 100172 703 522
7 Van Luvender, Mark 85708 703 420
8 Rohde, Mike 89414 IND 408
9 Combs, Dave 86830 IND 300
10 Jobe, Mark 100303 IND 276
11 Burghardt, Rob 103024 IND 72
12 McBride, Mark 101655 IND 69
12 Specht, Eric 55240 IND 69
13 Perry, Karl 80761 IND 63
14 Feitl, Debra 102993 IND 12
T Division
1 T608 PK’s (Tom Secrist) 12463 703 1806
2 T500 Dark Side (Randy Boadway) 26665 703 1380
3 Team Walking Dead (Joe Hermann) 98218 703 948
4 T981 G-Force (Sean Guzek) 89381 IND 750
Sections
1 WSR 703 19650
2 IND 0 2019
3 WVSOAR 564 525

Open Spot Landing

Place Contestant Number Section Flight 1 Flight 2 Total Points
A Division
1 Gallagher, Eoin 100180 703 14.9 1490 120
2 Hembree, Ryan 103426 703 23.68 2368 72
3 Arbogast, Micah PEND-1 703 41.2 4120 48
4 Burghardt, Colin 102154 703 43.55 4355 24
5 Di Flora, Katherine 101566 703 50.0 5000 12
B Division
1 Feitl, Jared 100632 703 30.9 3090 120
2 Beaver, Clay 98343 703 31.97 3197 72
3 Jobe, Aaron 99530 703 36.13 3613 48
Gallagher, Padraig 100179 703 SEP 0 0
C Division
1 Van Luvender, Mark 85708 703 0.73 73 120
2 Berry, Jay 82524 703 5.29 529 72
3 Mauk, Tim 99483 564 10.02 1002 48
4 Beaver, Gary 96397 703 15.66 1566 24
5 Berry, Lee 81123 703 23.0 2300 12
6 Rohde, Mike 89414 IND 24.2 2420 12
7 Combs, Dave 86830 IND 25.61 2561 12
8 Bray, Justin 102401 703 29.72 2972 12
9 Jobe, Mark 100303 IND 36.31 3631 12
10 Gallagher, Jeff 100172 703 38.9 3890 12
11 Feitl, Debra 102993 IND 48.9 4890 12
12 Burghardt, Rob 103024 IND 50.0 5000 12
12 McBride, Mark 101655 IND 50.0 5000 12
12 Perry, Karl 80761 IND 50.0 5000 12
12 Specht, Eric 55240 IND 50.0 5000 12
T Division
1 T981 G-Force (Sean Guzek) 89381 IND 16.95 1695 120
2 T608 PK’s (Tom Secrist) 12463 703 20.0 2000 72
3 T500 Dark Side (Randy Boadway) 26665 703 37.44 3744 48
4 Team Walking Dead (Joe Hermann) 98218 703 50.0 5000 24

Sport Scale

Place Contestant Number Section Prototype Static Flight 1 Flight 2 Total Points
A Division
1 Gallagher, Eoin 100180 703 IQSY Tomahawk 360.0 95.0 45500 600
2 Burghardt, Colin 102154 703 IQSY Tomahawk 323.0 97.0 42000 360
3 Di Flora, Katherine 101566 703 IQSY Tomahawk 285.0 99.0 38400 240
4 Hembree, Ryan 103426 703 IQSY Tomahawk 280.0 100.0 38000 120
B Division
1 Gallagher, Padraig 100179 703 D-Region Tomahawk 490.0 80.0 57000 600
2 Jobe, Aaron 99530 703 Snake Jumper 205.0 UNS 93.0 29800 360
3 Beaver, Clay 98343 703 Honest John 193.0 100.0 29300 240
C Division
1 Berry, Jay 82524 703 Saturn I-B SA-207 720.0 118.0 83800 600
2 Mauk, Tim 99483 564 Little Joe II A-003 725.0 92.0 81700 360
3 Bray, Justin 102401 703 Nike Smoke 670.0 100.0 77000 240
4 Combs, Dave 86830 IND Mercury Redstone 665.0 95.0 76000 120
5 Rohde, Mike 89414 IND Little John XM-3 608.0 98.0 70600 60
6 Beaver, Gary 96397 703 Patriot 558.0 100.0 65800 60
7 Berry, Lee 81123 703 Nike Tomahawk 530.0 105.0 63500 60
8 Van Luvender, Mark 85708 703 Mercury Redstone 550.0 80.0 63000 60
T Division
1 T608 PK’s (Tom Secrist) 12463 703 Black Brant 670.0 70.0 74000 600
2 Team Walking Dead (Joe Hermann) 98218 703 Honest John 520.0 85.0 60500 360
3 T500 Dark Side (Randy Boadway) 26665 703 Mercury Redstone 500.0 70.0 57000 240

A Helicopter Duration

Place Contestant Number Section Flight 1 Flight 2 Total Points
A Division
1 Gallagher, Eoin 100180 703 47 22 69 600
2 Burghardt, Colin 102154 703 SEP 62 62 360
3 Hembree, Ryan 103426 703 ROT 42 42 240
4 Di Flora, Katherine 101566 703 29 SEP 29 120
B Division
1 Jobe, Aaron 99530 703 NR (120 sec) 63 63 600
2 Feitl, Jared 100632 703 41 41 360
3 Gallagher, Padraig 100179 703 34 ROT 34 240
4 Beaver, Clay 98343 703 23 23 120
C Division
1 Berry, Jay 82524 703 44 49 93 600
1 Bray, Justin 102401 703 35 58 93 600
2 Berry, Lee 81123 703 39 51 90 360
3 Van Luvender, Mark 85708 703 37 44 81 240
4 Rohde, Mike 89414 IND 37 36 73 120
5 Mauk, Tim 99483 564 68 68 60
6 Beaver, Gary 96397 703 36 29 65 60
7 Combs, Dave 86830 IND ROT 38 38 60
8 Burghardt, Rob 103024 IND 24 SEP 24 60
9 Jobe, Mark 100303 IND 20 SEP 20 60
T Division
1 T608 PK’s (Tom Secrist) 12463 703 38 38 76 600
2 Team Walking Dead (Joe Hermann) 98218 703 26 32 58 360
3 T500 Dark Side (Randy Boadway) 26665 703 SEP 32 32 240
T981 G-Force (Sean Guzek) 89381 IND SEP DQ 0 60

B Egg Lofting Duration

Place Contestant Number Section Flight 1 Flight 2 Total Points
A Division
1 Gallagher, Eoin 100180 703 EGG 32 32 510
2 Burghardt, Colin 102154 703 11 11 306
3 Arbogast, Micah PEND-1 703 6 6 204
Di Flora, Katherine 101566 703 EGG EGG 0 0
Hembree, Ryan 103426 703 EGG 0 0
B Division
1 Jobe, Aaron 99530 703 EGG 52 52 510
2 Gallagher, Padraig 100179 703 EGG 28 28 306
3 Beaver, Clay 98343 703 22 22 204
4 Feitl, Jared 100632 703 6 6 102
C Division
1 Gallagher, Jeff 100172 703 31 31 510
2 Berry, Lee 81123 703 EGG 26 26 306
3 Jobe, Mark 100303 IND 23 23 204
4 Rohde, Mike 89414 IND EGG 22 22 102
5 Beaver, Gary 96397 703 19 19 51
6 Bray, Justin 102401 703 EGG 17 17 51
7 Combs, Dave 86830 IND 15 15 51
8 Perry, Karl 80761 IND 5 13 13 51
Berry, Jay 82524 703 EGG EGG 0 0
Mauk, Tim 99483 564 UNS 0 0
Van Luvender, Mark 85708 703 EGG 0 0
T Division
1 T500 Dark Side (Randy Boadway) 26665 703 21 21 510
2 T608 PK’s (Tom Secrist) 12463 703 14 15 15 306
3 Team Walking Dead (Joe Hermann) 98218 703 EGG 12 12 204
T981 G-Force (Sean Guzek) 89381 IND EGG EGG 0 0

B Boost Glider Duration

Place Contestant Number Section Flight 1 Flight 2 Total Points
A Division
1 Gallagher, Eoin 100180 703 30 8 38 570
2 Arbogast, Micah PEND-1 703 35 35 342
3 Burghardt, Colin 102154 703 6 8 14 228
4 Di Flora, Katherine 101566 703 4 4 114
5 Hembree, Ryan 103426 703 RB 2 2 57
B Division
1 Gallagher, Padraig 100179 703 37 23 60 570
2 Beaver, Clay 98343 703 RB 33 33 342
3 Feitl, Jared 100632 703 26 26 228
C Division
1 Berry, Lee 81123 703 7 37 44 570
2 Beaver, Gary 96397 703 39 39 342
3 Bray, Justin 102401 703 22 15 37 228
4 Rohde, Mike 89414 IND 27 8 35 114
5 McBride, Mark 101655 IND 32 NG 32 57
6 Berry, Jay 82524 703 26 4 30 57
7 Mauk, Tim 99483 564 14 13 27 57
8 Combs, Dave 86830 IND 11 8 19 57
9 Specht, Eric 55240 IND 5 5 57
Van Luvender, Mark 85708 703 RB RB 0 0
T Division
1 T981 G-Force (Sean Guzek) 89381 IND 56 85 141 570
2 T500 Dark Side (Randy Boadway) 26665 703 22 47 69 342
3 T608 PK’s (Tom Secrist) 12463 703 17 16 33 228
Team Walking Dead (Joe Hermann) 98218 703 NG 0 0

NARAM-59 – Muskegon, MI

This list is not all-inclusive; it contains the top 3 in each event plus all WSR members as well as friends of the club. Complete results are available here.

C Altitude

Place Contestant Number Section Flight 1 Flight 2 Total Points
A Division
1 Stenberg,Zackary 88888 519 501 501 960
2 Beaver,Emmett 102136 703 NC 324 324 576
3 Pund,Madalynn 101329 519 255 255 384
B Division
1 Stenberg,Alyssa 87476 519 563 563 960
2 Estrada,Ryan 92388 748 UNS 354 354 576
3 Richardson,Jay 98750 748 321 327 327 384
4 Beaver,Clay 98343 703 EJ 321 321 192
C Division
1 Ring,Chad 50652 519 606 713 713 960
2 Flanigan,Chris 17540 317 706 706 576
3 Barber,Trip 4322 205 605 605 384
6 Berry,Jay 82524 703 404 558 558 96
11 Berry,Lee 81123 703 357 443 443 96
16 Beaver,Gary 96397 703 318 318 96
T Division
1 Rocket Girls 109 519 647 647 960
2 The Flying I-Beam Kids 473 473 525 588 588 576
3 Neutron Fusion 859 519 491 583 583 384
8 Pastors Kids 608 703 377 466 466 96
12 Dark Side 500 703 NC 359 359 96

C Flex-Wing Boost Glider Duration

Place Contestant Number Section Flight 1 Flight 2 Total Points
A Division
1 Stenberg,Zackary 88888 519 45 578 623 1600
2 Pund,Madalynn 101329 519 72 18 90 960
3 Beaver,Emmett 102136 703 78 78 640
B Division
1 Richardson,Jay 98750 748 615 270 885 1600
2 Estrada,Ryan 92388 748 531 97 628 960
3 Stenberg,Alyssa 87476 519 65 349 414 640
4 Beaver,Clay 98343 703 292 94 386 320
C Division
1 Richardson,Vern 91272 748 UNS 839 839 1600
2 Buckley,John 62317 519 378 241 619 960
3 Berry,Lee 81123 703 357 111 468 640
5 Berry,Jay 82524 703 132 139 271 160
9 Beaver,Gary 96397 703 106 NDP 106 160
T Division
1 The Flying I-Beam Kids 473 473 217 362 579 1600
2 Uncertainty Principle 034 463 184 217 401 960
3 Royal Rocketeers 444 500 286 53 339 640
8 Dark Side 500 703 97 97 160
Pastors Kids 608 703 UNS NG 0 0

D Helicopter Duration

Place Contestant Number Section Flight 1 Flight 2 Total Points
A Division
1 Woebkenberg,Katie 84604 519 12 12 1840
2 Paul,Cameron 103357 IND 11 11 1104
3 Stenberg,Zackary 88888 519 UNS 9 9 736
Beaver,Emmett 102136 703 NDP 0 0
Pund,Madalynn 101329 519 SHR UNS 0 0
B Division
1 Stenberg,Alyssa 87476 519 UNS 223 223 1840
2 Beaver,Clay 98343 703 39 182 221 1104
3 Richardson,Jay 98750 748 52 52 104 736

G Helicopter Duration

Place Contestant Number Section Flight 1 Flight 2 Total Points
C Division
1 Richardson,Vern 91272 748 118 200 318 2160
2 Stokker,Alan 100432 IND 139 150 289 1296
3 Berry,Lee 81123 703 279 UNS 279 864
5 Berry,Jay 82524 703 72 117 189 216
7 Beaver,Gary 96397 703 122 UNS 122 216
T Division
1 Neutron Fusion 859 519 178 197 375 2160
2 Royal Rocketeers 444 500 180 28 208 1296
3 Pastors Kids 608 703 114 UNS 114 864
8 Dark Side 500 703 UNS UNS 0 0

B Egg Lofting Altitude

Place Contestant Number Section Flight 1 Flight 2 Total Points
A Division
1 Stenberg,Zackary 88888 519 EGG 93 93 1520
2 Woebkenberg,Katie 84604 519 69 69 912
3 Pund,Madalynn 101329 519 EGG 50 50 608
4 Beaver,Emmett 102136 703 39 39 304
B Division
1 Stenberg,Alyssa 87476 519 134 134 1520
2 Richardson,Jay 98750 748 45 85 85 912
3 Estrada,Ryan 92388 748 65 UNS 65 608
4 Beaver,Clay 98343 703 51 51 304
C Division
1 Ring,Chad 50652 519 131 159 159 1520
2 Stokker,Alan 100432 IND 101 151 151 912
3 Berry,Jay 82524 703 105 125 125 608
8 Beaver,Gary 96397 703 93 93 152
14 Berry,Lee 81123 703 UNS 64 64 152
T Division
1 Murphy’s Lawyers 788 139 EGG 130 130 1520
2 Royal Rocketeers 444 500 123 EGG 123 912
3 Neutron Fusion 859 519 118 UNS 118 608
6 Pastors Kids 608 703 92 67 92 152
11 Dark Side 500 703 27 27 152

C Payload Altitude

Place Contestant Number Section Flight 1 Flight 2 Total Points
A Division
1 Stenberg,Zackary 88888 519 434 434 1280
2 Beaver,Emmett 102136 703 281 281 768
3 Pund,Madalynn 101329 519 74 256 256 512
B Division
1 Stenberg,Alyssa 87476 519 418 418 1280
2 Beaver,Clay 98343 703 320 320 768
3 Richardson,Jay 98750 748 308 270 308 512
C Division
1 Ring,Chad 50652 519 521 521 1280
2 Barber,Trip 4322 205 457 457 768
3 Flanigan,Chris 17540 317 428 428 512
14 Berry,Jay 82524 703 299 329 329 128
14 Berry,Lee 81123 703 329 328 329 128
17 Beaver,Gary 96397 703 224 224 128
T Division
1 Rocket Girls 109 519 489 489 1280
2 The Flying I-Beam Kids 473 473 383 472 472 768
3 G-Force 981 473 431 426 431 512
5 Pastors Kids 608 703 NR (TL) 412 412 128
Dark Side 500 703 NR (TL) 0 0

B Super-Roc Altitude

Place Contestant Number Section Flight 1 Flight 2 Total Points
A Division
1 Stenberg,Zackary 88888 519 26800 (134 m) 26800 1200
2 Woebkenberg,Katie 84604 519 18530 (170 m) 18530 720
3 Pund,Madalynn 101329 519 17152 (128 m) 17152 480
Beaver,Emmett 102136 703 CR UNS 0 0
B Division
1 Stenberg,Alyssa 87476 519 33600 (168 m) 33600 1200
2 Estrada,Ryan 92388 748 21692 (187 m) 24143 (145 m) 24143 720
3 Richardson,Jay 98750 748 LOP 22400 (112 m) 22400 480
4 Beaver,Clay 98343 703 UNS 21912 (132 m) 21912 240
C Division
1 Ring,Chad 50652 519 29800 (149 m) 42200 (211 m) 42200 1200
2 Richardson,Vern 91272 748 31486 (182 m) 31486 720
3 Berry,Lee 81123 703 CR 31304 (172 m) 31304 480
4 Berry,Jay 82524 703 30845 (155 m) 23000 (115 m) 30845 240
5 Beaver,Gary 96397 703 28600 (143 m) 28600 120
T Division
1 The Flying I-Beam Kids 473 473 24696 (126 m) 38000 (190 m) 38000 1200
2 Neutron Fusion 859 519 31800 (159 m) 32800 (164 m) 32800 720
3 Rocket Girls 109 519 32274 (198 m) 32274 480
10 Pastors Kids 608 703 19200 (96 m) 19200 120
11 Dark Side 500 703 18400 (92 m) 18400 120

Open Spot Landing

Place Contestant Number Section Flight 1 Flight 2 Total Points
A Division
1 Stenberg,Zackary 88888 519 4.92 492 320
2 Beaver,Emmett 102136 703 19.17 1917 192
3 Paul,Cameron 103357 IND 22.57 2257 128
4 Almstedt,Martin 101810 113 30.5 3050 64
6 Almstedt,Matthias 101811 113 42.88 4288 32
B Division
1 Stenberg,Alyssa 87476 519 13.61 1361 320
2 Beaver,Clay 98343 703 15.91 1591 192
3 Richardson,Jay 98750 748 27.89 2789 128
C Division
1 Almstedt,Niklas 101459 113 1.51 151 320
2 Carson,Donald 11069 139 5.64 564 192
3 Stenberg,Jon 33875 519 9.56 956 128
9 Berry,Jay 82524 703 22.5 2250 32
13 Beaver,Gary 96397 703 29.77 2977 32
19 Berry,Lee 81123 703 50.0 5000 32
T Division
1 Pastors Kids 608 703 11.42 1142 320
2 Rocket Girls 109 519 11.56 1156 192
3 Neutron Fusion 859 519 13.35 1335 128
13 Dark Side 500 703 44.86 4486 32

Concept Sport Scale

Place Contestant Number Section Prototype Static Flight 1 Flight 2 Total Points
A Division
2 Stenberg,Zackary 88888 519 Fairy Concept Space Launch System 695.0 84.0 77900 960
B Division
1 Stenberg,Alyssa 87476 519 Little Joe II / Minuteman 722.0 83.0 80500 1600
3 Richardson,Jay 98750 748 Wiley Coyote’s Rocket 647.0 UNS 77.0 72400 640
4 Beaver,Clay 98343 703 Spaceship Luna 515.0 97.0 61200 320
C Division
1 Ring,Chad 50652 519 Ares V 712.0 161.0 87300 1600
2 Alway,Peter 26985 500 Titan IIIC 731.0 108.0 83900 960
3 Rangitsch,Michael 76090 500 Titan’s Moon Rocket 666.0 93.0 75900 640
8 Berry,Jay 82524 703 Spaceship Luna 600.0 90.0 69000 160
9 Berry,Lee 81123 703 Colonial Viper 585.0 88.0 67300 160
T Division
1 Neutron Fusion 859 519 Thunderbird 3 672.0 UNS 165.0 83700 1600
2 Uncertainty Principle 034 463 Supersonic Low Altitude Missile 637.0 158.0 79500 960
3 Tracking & Altimeter Buddies 813 558 Wallace & Gromit Moon Rocket 550.0 94.0 64400 640
5 Pastors Kids 608 703 Disneyland Rocket Jets 502.0 104.0 60600 160
8 Dark Side 500 703 Spaceship Luna 350.0 100.0 45000 160

Scale

Place Contestant Number Section Prototype Static Flight 1 Flight 2 Total Points
A Division
1 Stenberg,Zackary 88888 519 Black Brant VB 563.0 100.0 66300 2560
2 Beaver,Emmett 102136 703 Honest John 533.0 95.0 62800 1536
3 Pund,Madalynn 101329 519 Honest John 488.0 100.0 58800 1024
B Division
1 Stenberg,Alyssa 87476 519 Saturn 1B 797.0 93.0 89000 2560
2 Beaver,Clay 98343 703 Nike Smoke 535.0 100.0 63500 1536
3 Richardson,Jay 98750 748 Nike Smoke 507.0 100.0 60700 1024
C Division
1 Flanigan,Chris 17540 317 Saturn IB 849.0 160.0 100900 2560
2 Ring,Chad 50652 519 Black Brant X 687.0 130.0 81700 1536
3 Frost, Doug 3446 139 Jayhawk 687.0 95.0 78200 1024
9 Berry,Lee 81123 703 D-Region Tomahawk 466.0 95.0 56100 256
10 Beaver,Gary 96397 703 Nike Smoke 458.0 97.0 55500 256
14 Berry,Jay 82524 703 Saturn IB 357.0 82.0 43900 256
T Division
1 The Flying I-Beam Kids 473 473 Argo D-4 Javelin 858.0 141.0 99900 2560
2 Uncertainty Principle 034 463 Athena H 822.0 134.0 95600 1536
3 Royal Rocketeers 444 500 Black Brant XII 649.0 158.0 80700 1024
10 Pastors Kids 608 703 Wac Corporal 473.0 100.0 57300 256
Dark Side 500 703 Hawk Test Motor Vehicle 449.0 0 0

Research and Development

Place Contestant Number Section Project Total Points
A Division
3 Stenberg,Zackary 88888 519 Flex-Wing Research and Development 3 1152
B Division
1 Stenberg,Alyssa 87476 519 Testing Configurations for a Pistoned B Super-Roc 1 2880
2 Richardson,Jay 98750 748 Does the Temperature of Altimeter Matter? 2 1728
4 Estrada,Ryan 92388 748 Top Tracking Devices for Competition Rocket Launching 4 576
5 Beaver,Clay 98343 703 Rocket Motor Weights 5 288
C Division
1 Flanigan,Chris 17540 317 Predicted And Flight Data For 13 mm Piston Launchers 1 2880
2 Stokker,Alan 100432 IND Mid-Power Helicopter Recovery Duration Reliability 2 1728
3 Alway,Robert 45556 500 Engine Mass vs. Total Impulse and Altitude Variation 3 1152
T Division
1 Neutron Fusion 859 519 Weighted Pistons 1 2880
2 Tracking & Altimeter Buddies 813 558 Further Studies in Altimeter Performance and Certification 2 1728
3 Royal Rocketeers 444 500 The Effects of Rotor Length on Flight Duration and Failure Rate of D Motor Helicopter Rockets 3 1152

Meet Champions

Place Contestant NAR Number Section Total Points
A Division
1 Stenberg,Zackary 88888 519 12288
2 Beaver,Emmett 102136 703 4016
3 Pund,Madalynn 101329 519 4000
6 Almstedt,Martin 101810 113 64
7 Almstedt,Matthias 101811 113 32
B Division
1 Stenberg,Alyssa 87476 519 14800
2 Richardson,Jay 98750 748 8144
3 Beaver,Clay 98343 703 5264
C Division
1 Ring,Chad 50652 519 8792
2 Flanigan,Chris 17540 317 6960
3 Richardson,Vern 91272 748 5464
5 Berry,Lee 81123 703 2808
9 Berry,Jay 82524 703 1896
14 Beaver,Gary 96397 703 1160
19 Almstedt,Niklas 101459 113 320
T Division
1 Neutron Fusion 859 519 9024
2 The Flying I-Beam Kids 473 473 7168
3 Royal Rocketeers 444 500 5400
8 Pastors Kids 608 703 2096
14 Dark Side 500 703 720
Sections
1 Launch Crue 519 62656
2 CCARC 748 18344
3 WSR 703 17960
14 CSAR 113 672

National Champions

Place Contestant NAR Number Section Pre-NARAM NARAM Total Points
A Division
1 Stenberg,Zackary 88888 519 9384 12288 21672
2 Pund,Madalynn 101329 519 7200 4000 11200
3 Woebkenberg,Katie 84604 519 7023 3824 10847
4 Beaver,Emmett 102136 703 1086 4016 5102
5 Gallagher,Eoin 100180 703 6000 0 6000
7 Burghardt,Colin 102154 703 4188 0 4188
11 Hembree,Ryan 103426 703 1425 0 1425
22 Almstedt,Matthias 101811 113 320 32 352
24 Almstedt,Martin 101810 113 240 64 304
B Division
1 Stenberg,Alyssa 87476 519 9552 14800 24352
2 Richardson,Jay 98750 748 6252 8144 14396
3 Estrada,Ryan 92388 748 5910 4640 10550
4 Beaver,Clay 98343 703 1698 5264 6962
5 Gallagher,Padraig 100179 703 5856 0 5856
8 Feitl,Jared 100632 703 2046 0 2046
9 Feitl,Colin 100732 703 1524 0 1524
10 Jobe,Aaron 99530 703 1518 0 1518
C Division
1 Ring,Chad 50652 519 8316 8792 17108
2 Richardson,Vern 91272 748 10020 5464 15484
3 Stokker,Alan 100432 IND 6784 4920 11704
9 Berry,Jay 82524 703 4839 1896 6735
12 Berry,Lee 81123 703 3162 2808 5970
23 Rohde,Michael 89414 703 2601 0 2601
25 Beaver,Gary 96397 703 1281 1160 2441
35 Bray,Justin 102401 703 1767 0 1767
38 Secrist,Tom 12463 113 1468 0 1468
50 Stauffer,Ronald 83869 703 942 0 942
54 Combs,Dave 86830 703 774 0 774
57 Queen,Phil 96215 703 732 0 732
62 Gallagher,Jeff 100172 703 675 0 675
63 Mauk,Tim 99483 564 669 0 669
82 McBride,Mark 101655 703 423 0 423
83 Van Luvender,Mark 85708 703 420 0 420
87 Almstedt,Niklas 101459 113 16 320 336
104 Burghardt,Roland 103024 703 144 0 144
118 Specht,Eric 55240 IND 69 0 69
120 Guzek,Brian 86418 IND 63 0 63
120 Perry,Karl 80761 703 63 0 63
128 de Werd,Carter 92125 703 24 0 24
128 Hembree,Roger 102520 IND 24 0 24
130 Feitl,Debra 102993 703 12 0 12
T Division
1 Neutron Fusion 859 519 9600 9024 18624
2 The Flying I-Beam Kids 473 473 7404 7168 14572
3 Royal Rocketeers 444 500 7023 5400 12423
8 Pastors Kids 608 703 4782 2096 6878
9 Dark Side 500 703 5736 720 6456
27 Walking Dead 800 703 1428 0 1428

Sections

1 Launch Crue 519 44235 62656 106891
2 WSR 703 52485 17960 70445
3 CCARC 748 26112 18344 44456
15 CSAR 113 5608 672 6280
28 WVSOAR 564 669 0 669

 

Share
w